• Прегледай
    • Засяване на едногодишни растения – директно засяване

      31.01.2013

      Вероятно няма градинар по душа и сърце, който да не се е изкушавал поне веднъж, а вероятно и много, много пъти от това сам да отгледа цветята и растенията си, а често пъти сеитбата от семена е и единственият начин да отгледаме екзотични и редки растения. За съжаление, също така доста често идва и голямото разочарование; въпреки старанието, разсадът не става, а ние изпускаме цял сезон красота в дома и градината. Освен общите правила, които важат за добрия разсад, има много растения, които имат специфични изисквания; в тази рубрика, ще стане дума за всички тези тънкости.

      Засяване на зимоустойчиви едногодишни растения

      Едногодишните растения имат кратък жизнен цикъл, те формират корени, надземна част, цъфтят, образуват семена и умират в рамките на 12 месеца, като се делят на зимоустойчиви - такива, чиято надземна маса може изцяло или частично да презимува и незимоустойчиви - нито една тяхна част не може да издържи на зимните студове.

      Зимоустойчивите едногодишни растения са най-подходящи за начинаещия градинар и неслучайно това са повечето обичани и популярни цветя и растения. Те са едни от най-лесните за отглеждане растения; в повечето случаи са непретенциозни към почвените условия, и общо взето се нуждаят основно от слънчево място; често пъти се самозасяват. Могат да се засяват директно в градината по всяко време между април и септември и в защитени условия от октомври до февруари-март.

      Зимоустойчивите едногодишни могат да бъдат засети през пролетта, но по-хубави и здрави растения с повече цвят се получават, когато растенията са засети през август или септември и презимуват, дори и да са съвсем, съвсем мънички разсадчета. През следващата пролет тези растения тръгват много по-силно и се развиват в пъти по-добре от пролетната сеитба. Обърнете внимание!!!!!!! в тази категория влиза голяма част от всички масово отглеждани и любими растения, но само част от тях могат да презимуват директно в градината - например метличина и кученца, останалите трябва да бъдат засети в защитени условия.

      Директно засяване:

      1. Огледайте се в градината - ако навсякъде масово никнат семеначета, значи е време и за вашите, не бързайте преди този момент. Най-често тези идеални условия са от средата на април до края на май и от края на август-септември до началото на октомври.

      2. Подгответе почвата идеално - тя трябва да е богата, пръхкава, ситно пресята, с бучки не по-големи от едра мозайка и с добър дренаж.

      3. Техника на засяване - направете засяването внимателно и прецизно, в никакъв случай не ръсете директно от пакетчето или от дланта си. Вземайте по една малка щипка семена и бързо ги поръсете на отбелязаното място или се старайте да разпределяте поотделно едрите семена, в идеалния случай семената се разпределят през 5 см. Леко посипете фин слой почва отгоре и полейте внимателно, така че силната струя да не събере семената. Ако имате голи охлюви, а и да нямате, не е зле да наръсите около мястото гранули срещу тях - по някаква неизвестна причина, гадовете заобикалят всички млади и свежи буренчета и с безпогрешна точност намират деликатесните цветя.

      4. След около седмица, семената ще поникнат, това е най-вълнуващият момент, в който вашите стръкчета ще се покажат; за съжаление след около още 10 тина дни, когато семеначетата са около 3 см високи е моментът в който трябва да бъдете гадни и силни - растенията трябва да се разредят. За целта оставяте по едно коренче на 10 кв. см, това трябва да е най-здравото и силно,  всичко останало се отстранява. Бъдете твърди - може и да изглежда като огромна загуба на материал, но повечето растения няма да ви дадат по-добър резултат, даже обратното - конкуренцията за хранителни вещества и слънце, ще доведе до слаби, източени, нецъфтящи растения. И една специална бележка - ако семената са микс от цветове, противно на логиката оставете и няколко от най-слабите растения - в повечето случаи точно те ще ви дадат най-красивите и необичайни цветни багри. 

      5. Повторно прореждане - налага се за по-едрите видове цветя - като космос например, както и за повечето зеленчуци, които се нуждаят от повече място. Хубавото е, че тези растения са достатъчно големи и могат да бъдат преместени на друго място,  така че проскубете растенията през едно и пресадете извадените. Преди да вадите растенията полейте добре, за да излязат с повече корени и незабавно полейте пресадените, те са изключително чувствителни на този етап.

      6. Незабравяйте поливането, то е от критично значение в началото.  Ако почвата е суха, поливайте два пъти в седмицата, не просто напръскайте, но навлажнете до 6-10 см дълбочина, това ще ви даде добри и силни растения, които цялостно са по-устойчиви на засушаване, защото имат по-дълбоки и силни корени.

      7. Поддържайте растенията чисти от бурени, освен че загрозяват гледката, бурените се конкурират за храна и светлина с цветята; те са природно по-приспособими от култивираните растения и лесно могат да вземат превес и да задушат вашите безценни, крехки стъбълца.

      • advertisement
      • advertisement
      • advertisement
    • advertisement
  • Онлайн магазин от Exsitee
  • Copyright © 2012 Цветария ООД

  • Сравни
    Затвори
    Отвори
    Няма резултат