• Прегледай
    • 8 грешки в градината и как да ги избегнем

      28.05.2012

      Градинарството до голяма степен е процес на проба и грешки и все пак, избягването на следните чести грешки е напълно възможно.

       

      1. Преполиване или недостатъчно поливане - нито едно от двете не е добро за растенията. Твърде многото вода ги прави податливи на вредители и болести като кореново гниене; твърде малкото отслабва растенията и в крайна сметка ги убива. Недейте да поливате на общо основание, съобразявайте условията на отглеждане и изискванията на растенията.

       

      2. Недооценяване на почвата - видът на почвата е фактор от критично значение. И макар подмяната й да е възможна ако се налага, това е скъпо и неефективно мероприятие. Просто няма начин да отгледаме азалии на варовита почва, затова по-добре е да изберем растения, които ще се чувстват идеално в условията на това, с което разполагаме. И не забравяйте, че почвата е жив организъм, обогатявайте я с органични компоненти за повече плодородие.

       

      3. Светлината - растения, които не са със съобразен светлинен режим, просто ще вегетират, но не и да дадат най-доброто от себе си. Анализирайте  часовете слънце, типа сянка, дори сезона - през пролетта, когато засаждате едно място може да е слънчево, но да се окаже на сянка през целия активен сезон - това никак няма да се хареса на розите например. 

       

      4. Неправилен подбор на растения - няма градинар, който да не припада по новостите, по повече цвят, по повече великолепие. И все пак великолепни са само здравите растения, а здрави растения се развиват само при подходящи условия. В този случай с малко грижи ще имате прекрасна градина, иначе резултатите ще са посредствени.

       

      5. Броя на растенията - често търсим  бърз ефект, но важно е как ще го постигнем. Наблъскването на едрозмерни и скъпи растения, които след време ще избуят неконтролируемо е финансово неоправдано и освен това изисква огромни усилия по поддръжката си. Вместо това преценете правилно размерите и възможностите на парцела, а дупките запълнете с перенни цветя и декоративни треви. Които пък, от своя страна определено трябва да бъдат повече броя коренища в едно петно, за да създадат красив цветен елемент.

       

      6. Планирайте насажденията си - често купуваме каквото ни хареса, после се чудим къде да го боднем, а в крайна сметка се оказваме с миш-маш от цветове със съмнителен естетически ефект.  И най-неприятното е когато установим, че прекрасните ни нови растения изобщо не си подхождат едно с друго, а погледът ни постоянно бяга през оградата, към полянката с маргаритки на съседката.

       

      7. Разчетете времето си - не се хвърляйте да организирате цялата градина наведнъж;  по-добре е да оформите едно кътче цялостно и после да преминете към следващото,  вместо да се разпилявате и да стои недовършено.

       

      8. Липсата на поддръжка - навременната грижа спестява купища труд и усложнения в бъдеще - няколко минути плевене дневно, спестяват часове в битка с бурени до кръста, а с едно премахнато заболяло листо,  може да избегнете неколкократни пръскания на целите лехи.  Лесно е да се запалите по градинарството, но бъдете обективни колко време можете да отделите - градината е красива само когато има кой да се грижи за нея. А ако не разполагате с нужните познания или време, но все пак искате красива градина - потърсете ни.

      • advertisement
      • advertisement
      • advertisement
    • advertisement
  • Онлайн магазин от Exsitee
  • Copyright © 2012 Цветария ООД

  • Сравни
    Затвори
    Отвори
    Няма резултат